
Z okazji Światowego Dnia Wody, który przypada 22 marca, SARIA zwraca uwagę na swoje wspólne wysiłki na rzecz ochrony zasobów wodnych.
Ponieważ dwie trzecie surowców zwierzęcych, z którymi większość jednostek biznesowych SARII ma do czynienia na co dzień, składa się z wody, SARIA znajduje się w wyjątkowej sytuacji, w której nie tylko zużywa wodę, ale także sama ją wytwarza. W 2023 r. grupa wyprodukowała łącznie 2 132 000 m³ wody. Odpowiada to ponad 10 milionom pełnych wanien. Woda ta jest pozyskiwana z surowca poprzez odparowanie podczas procesu produkcyjnego i uzdatniana do dalszego wykorzystania.
Na przykład w zakładach produkcyjnych SecAnim we Francji i Hiszpanii 60% zużycia wody w 2022 r. zostało już pokryte przez ponownie wykorzystaną wodę pobraną z zebranego surowca zwierzęcego. W zakładach SecAnim w Térmens i Segowii (Hiszpania) ścieki poddawane są czterostopniowemu procesowi recyklingu. Woda jest najpierw fizycznie oczyszczana poprzez obróbkę chemiczną, a następnie jakość wody jest poprawiana poprzez oczyszczanie biologiczne, niezwykle dokładny proces filtracji, a następnie osmozę do poziomu czystości, który pozwala na powrót wody do naturalnego obiegu wody. W 2022 r. firma SecAnim ponownie przetworzyła prawie 200 milionów litrów wody we Francji i Hiszpanii. W Hiszpanii ilość odprowadzanej oczyszczonej wody przekracza nawet ilość wody pobieranej w stosunku 2:1.
Ponieważ w produkcji żywności potrzebna jest duża ilość wody pitnej, możliwości recyklingu wody w tym segmencie są raczej ograniczone dla jednostek biznesowych SARII. Niemniej jednak również w tym segmencie realizowane są ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Devro, specjalista w dziedzinie osłonek i powłok do kiełbas na bazie kolagenu, postawił sobie za cel zmniejszenie własnego zużycia słodkiej wody o 20% do 2025 r. i 50% do 2050 r., przyjmując rok 2020 jako rok bazowy. Bioiberica, która koncentruje się na produkcji biologicznie aktywnych składników i substancji dla ludzi, zwierząt i roślin, od 2006 roku ponownie wykorzystała około 21% własnych ścieków i pracuje nad zwiększeniem tego udziału do 50% w nadchodzących latach.
Recykling wody jest ważną kwestią w Grupie. Wiele firm zainstalowało własne oczyszczalnie ścieków, aby odciążyć miejskie systemy uzdatniania wody. W całej Grupie ponad 60% ścieków jest oczyszczanych wewnętrznie.
Woda jest zasobem rzadkim, ale odnawialnym. SARIA uznaje swoją odpowiedzialność za ochronę zasobów wodnych w przyszłości.